Toplantı Çağrısı

Sevgili Adalar Müzesi Dostları,

Adalar Belediye Başkanlığı, 16 Mayıs 2014 tarihinde Adalar Vakfı'na tebligat göndererek, Büyükada Çınar mevkiinde bulunan Çelik Gülersoy Kültür Merkezi'ndeki Adalar Müzesi Sergi Alanı'nı 15 gün içinde tahliye etmesini istemiştir.

Adalar Müzesi olarak, ortaya çıkan bu durumu görüşmek üzere siz müze dostlarımızla 1 Haziran 2014 Pazar günü saat 17.00'da buluşmak ve durumu değerlendirmek istiyoruz.

cinar 715x402

Adalar Müzesi'nin ortakları olan Adalar Vakfı ile Adalar Belediyesi arasında, bu alanın kullanımı konusunda uzun süreli sözleşme bulunmasına rağmen alınan bu karar karşısında, Adalar Vakfı yetkilileri gerekli girişimlerde bulunmaktadırlar.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından desteklenen Adalar Müzesi Projesi ve Adalar Vakfı kaynaklarıyla altyapısı oluşturulan, işletme giderleri yine Vakıf tarafından karşılanan ve bu sayede Adalar'da yaz kış açık tek kültür merkezi olarak kalabilen bu alanda, 2010 yılından bugüne kadar Adalar Müzesi'nin 5 geçici (yıllık) sergi açtığı, Vakıf kültür işletmesi olan Adaevi'yle birlikte bugüne kadar sayısız kültür etkinliği yaptığı malumunuzdur.

Adalar Müzesi, yıllık sergilerini en az 2 yıl önceden planlamakta ve her yılbaşında da web sitesine o yıl açılacak sergileri duyurmaktadır. Hazırlıkları, 2 yıldır sürdürülen ve 14 Haziran 2014 tarihinde Büyükada Çınar Sergi Alanı'nda açılacak olan "Adalar'da Tanrının Evleri" sergisinin duyurusu da 2014 başından bu yana web sitesinde yer almaktaydı. Küratörlüğünü mimarlık tarihçisi Hasan Kuruyazıcı'nın, sergi tasarımını ise Sera Dink'in yaptığı bu bu sergi için hazırlıklar tamamlanmış, yaygın duyurular da başlamak üzereydi.

Müze ve Vakıf tarafından Çınar açık sergi alanında oluşturulan sergi altyapısına göre hazırlanmış olduğu için başka yere de taşınması mümkün olmayan 2014 sergisinin, tahliye nedeniyle yapılamaması, izahı ve telafisi mümkün olmayacak sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Adalar Müzesi olarak, ortaya çıkan bu durumu görüşmek üzere siz müze dostlarımızla 1 Haziran günü saat 17.00'da buluşmak ve durumu değerlendirmek istiyoruz.

Saygılarımızla.

Halim Bulutoğlu
Adalar Vakfı Başkanı ve Adalar Müzesi Yönetim Kurulu Üyesi

Deniz Koç
Adalar Müzesi Küratörü

Bookmark and Share
Buradasınız: Anasayfa Prens Adaları Haritalar Türkçe Anasayfa Toplantı Çağrısı